Wymiana baterii w kluczyku samochodowym. Jak prawidłowo to zrobić?
Współczesne kluczyki samochodowe posiadają wiele dodatkowych funkcji, takich jak np. zdalne sterowanie centralnym zamkiem. Aby kluczyk mógł działać, potrzebuje zasilania. Jeżeli jego akumulator ulegnie wyczerpaniu, to konieczna będzie wymiana baterii w kluczyku.
Spis treści:
1. Wymiana baterii w kluczyku. Kiedy należy ją przeprowadzić?
2. Jak wymienić baterię w kluczyku samochodowym?
3. Wymiana baterii w kluczyku samochodowym – reinicjalizacja
4. Teraz już wiesz, jak wymienić baterię w kluczyku!
W przeszłości rola kluczyka była jasna i prosta – otwieranie i zamykanie auta oraz jego uruchamianie. Z biegiem lat element ten stawał się coraz bardziej skomplikowany i złożony, za sprawą kolejnych dodawanych do niego funkcji. Już od wielu lat w samochodach wyposażonych w centralny zamek, to właśnie kluczyk pełni funkcję pilota, za pomocą którego zdalnie można otwierać i zamykać pojazd.
Do funkcjonowania nowoczesnego kluczyka wyposażonego w funkcję pilota centralnego zamka niezbędna jest oczywiście bateria. Co stanie się w sytuacji, w której ulegnie ona wyczerpaniu? Krótko mówiąc, otwarcie samochodu za pomocą pilota będzie niemożliwe. Auto w żaden sposób nie zareaguje na naciśnięcie przycisku na kluczyku.
Czy rozładowana bateria w kluczyku samochodowym to powód do niepokoju i nerwów? W żadnym wypadku. Większość, jeżeli nie wszystkie auta, mają możliwość awaryjnego odblokowania centralnego zamka za pomocą tradycyjnego grotu kluczyka. Mimo to warto wiedzieć, jak powinna przebiegać wymiana baterii w pilocie samochodowym, gdy ulegnie ona rozładowaniu. Tego, jak to zrobić, dowiesz się z dalszej części naszego artykułu.
Wymiana baterii w kluczyku. Kiedy należy ją przeprowadzić?
Przeciętna bateria do kluczyka samochodowego powinna zapewnić 3-4 lata bezproblemowego funkcjonowania pilota. Wszystko zależy rzecz jasna od tego, jak często będzie on używany. W nowoczesnych samochodach, w których kluczyk pozwala również na otwarcie klapy bagażnika bez użycia rąk lub zdalne odpalenie silnika, czas ten może być znacznie krótszy, jeżeli użytkownik będzie często korzystał w wymienionych wyżej funkcji.
Jeżeli bateria w pilocie całkowicie się rozładuje, to stracisz możliwość odblokowania mechanizmu centralnego zamka za jego pomocą. Czy w takim wypadku utracisz dostęp do wnętrza samochodu oraz możliwość jego uruchomienia? Nic z tych rzeczy. Producenci są przygotowani na taką ewentualność, dlatego centralny zamek możesz odblokować za pomocą tradycyjnego grotu kluczyka.
Jeżeli posiadasz nowszy samochód, to z pewnością zastanawiasz się, jak miałbyś wykorzystać kluczyk, skoro w drzwiach Twojego samochodu nie ma odpowiedniego otworu. Zapewniamy jednak, że w pobliżu klamki znajdziesz otwór zamka, za pomocą którego możesz odblokować dostęp do wnętrza samochodu. Jest on po prostu ukryty z racji tego, że na co dzień nie ma potrzeby korzystania z niego. Tego, w którym miejscu się on znajduje oraz jak uzyskać do niego dostęp dowiesz się z instrukcji obsługi auta.
Co w takiej sytuacji mają jednak zrobić właściciele samochodów z dostępem bezkluczykowym? W ich wypadku do uruchamiania silnika służy przycisk, a kluczyk to tak naprawdę tylko pilot. W jego wnętrzu jest jednak ukryty „staroświecki” grot, który pozwala otworzyć samochód za pomocą ukrytego otworu zamka w sposób, który opisaliśmy już wyżej.
Warto wiedzieć o tym, że bateria w pilocie centralnego zamka zwykle nie rozładowuje się nagle. Jeżeli tylko nie doszło do uszkodzenia baterii lub samego pilota, to kluczyk „poinformuje” Cię z wyprzedzeniem o tym, że zbliża się czas wymiany akumulatora. W przypadku nowszych samochodów stosowna informacja zostanie wyświetlona przez komputer pokładowy auta. Jeżeli jest to pojazd starszego typu, to o niskim poziomie baterii poinformuje Cię znajdująca się na kluczyku dioda.
Przeczytaj również: Dorabianie kluczyka do samochodu. Ile kosztuje i jak to zrobić?
Jak wymienić baterię w kluczyku samochodowym?
Każdy producent samochodów posiada własne wzory i typy kluczyków, dlatego nie da się w sposób uniwersalny opisać tego, jak przebiega wymiana baterii w kluczykach samochodowych. Bardzo często nawet różne modele tej samej marki posiadają kompletnie inne piloty, w których wymiana akumulatora ma zupełnie inny przebieg.
Z tego powodu doradzamy zapoznanie się z instrukcją obsługi samochodu lub filmami instruktażowymi w internecie, zanim przystąpisz do tej operacji. Jeżeli będziesz próbował otworzyć pilot „na siłę”, to możesz doprowadzić do jego uszkodzenia. Wtedy zamiast zakupu baterii za kilka złotych, konieczna będzie droga naprawa kluczyka lub nawet kupno nowego.
Jest jednak pewna uniwersalna rada dotycząca wymiany akumulatora w kluczyku samochodu dowolnej marki. Dotyczy ona tego, jak bateria do kluczyka samochodowego powinna być trzymana w trakcie wymiany. Dla wielu osób naturalnym odruchem jest trzymanie baterii za jej płaskie powierzchnie między dwoma palcami. Jest to bardzo częsty błąd, który może doprowadzić do zwarcia, a w konsekwencji do znacznego skrócenia żywotności akumulatora. Z tego powodu kolejna wymiana baterii w kluczyku może być konieczna już po bardzo krótkim czasie użytkowania.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Wymiana baterii w kluczyku samochodowym – reinicjalizacja
W teorii każda wymiana baterii w pilocie samochodowym powinna być zakończona jego reinicjalizacją, tak, by mógł on działać w pełni poprawnie. W rzeczywistości jednak bardzo często nie jest ona konieczna, a po wymianie akumulatora kluczyk od razu pracuje bez zarzutu. W pewnych przypadkach wyjęcie baterii nawet na kilka minut nie powoduje problemów z ponownym uruchomieniem pilota centralnego zamka.
Mimo wszystko warto wiedzieć, jak przeprowadzić reinicjalizację pilota w razie, gdyby wymiana baterii spowodowała, że przestanie on działać poprawnie. Jest to bardzo prosty proces, który zajmie Ci zaledwie chwilę. Reinicjalizacja zaczyna się od umieszczenia kluczyka w stacyjce. Potem należy przekręcić go do pozycji zapłonu, a następnie nacisnąć i przytrzymać przez parę sekund przycisk zamykania centralnego zamka. Na koniec wystarczy wyłączyć zapłon i wyjąć kluczyk ze stacyjki.
Jeżeli po wymianie baterii i reinicjalizacji pilota wciąż nie działa on poprawnie, konieczne będzie udanie się do ASO lub warsztatu, w którym mechanik ustali i usunie przyczynę problemów z kluczykiem.
Zobacz także: Złamany kluczyk w stacyjce. Co robić?
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Teraz już wiesz, jak wymienić baterię w kluczyku!
Wymiana baterii w kluczykach samochodowych to jedna z prostszych czynności serwisowych, którą każdy kierowca może wykonać we własnym zakresie. Kluczem do poprawnie przeprowadzonej wymiany baterii jest zapoznanie się z instrukcją obsługi samochodu, w której dowiesz się jak otworzyć kluczyk i uzyskać dostęp do akumulatora.
Warto pamiętać o tym, że rozładowana bateria w kluczyku samochodowym w żadnym wypadku nie jest powodem do nerwów lub stresu. Producenci samochodów przygotowali je na takie sytuacje, dlatego każdy z nich ma możliwość awaryjnego odblokowania centralnego zamka za pomocą grotu kluczyka. Dlatego nie musisz się martwić się tym, że rozładowana bateria uniemożliwi Ci wejście do wnętrza Twojego samochodu.
Ubezpieczenie samochodowe jest niezwykle ważnym aspektem posiadania auta. Dlatego chcemy zachęcić Cię do zapoznania się z bogatą ofertą ubezpieczeń od firmy LINK4. W naszym asortymencie mamy różne polisy komunikacyjne – w tym OC, AC, NNW oraz Assistance. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie www.link4.pl lub u Twojego agenta ubezpieczeniowego.
Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20