Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Wymiana filtra powietrza. Co ile to robić i o czym pamiętać?

Czas czytania: 4 min. 18 sek.

Wymiana filtra powietrza to, obok serwisu innych filtrów, czynność, która zapewnia poprawną pracę silnika. Z tego tekstu dowiesz się, dlaczego wymiana jest tak ważna, co ile wymieniać filtr powietrza i jaki jest koszt takiej usługi.

Spis treści: 
1. Filtr powietrza w samochodzie. Do czego służy?
2. Co ile wymieniać filtr powietrza i jak sprawdzić, czy jest zużyty?
3. Wymiana filtra powietrza. Czym grozi brak wymiany?
4. Wymiana filtra powietrza. Cena i gdzie najlepiej to zrobić?
5. Filtr powietrza w samochodzie. Kilka słów na koniec

Do prawidłowej pracy silnika niezbędny jest niezakłócony przepływ tlenu i paliwa. Brak terminowej wymiany może skutkować co najmniej frustracją lub – w ekstremalnych przypadkach – uziemieniem pojazdu do czasu wymiany komponentu na nowy. Dlatego zadbaj o swoje cztery kółka i dowiedz się, do czego służy filtr powietrza, jak go serwisować oraz jak dobrać odpowiednie produkty.  

Filtr powietrza w samochodzie. Do czego służy?

Jak sama nazwa wskazuje, filtr ten służy do oczyszczania powietrza. Powietrze ma za zadanie stworzyć z paliwem odpowiednią mieszankę do spalania oraz zapewnić podróżującym możliwość oddychania bez pyłów i zanieczyszczeń. Dodatkowo w samochodach stosuje się filtry kabinowe, które oczyszczają powietrze napływające z zewnątrz. Dopływ powietrza z zewnątrz zapobiega także parowaniu szyb, co znacząco poprawia komfort jazdy. 

Dlaczego filtr jest tak istotny? W samochodach osobowych wszelkie wloty powietrza do silnika znajdują się na wysokości, na której unosi się najwięcej pyłów. Zanieczyszczenia te powodowane są przez inne pojazdy – to np. kurz, a nawet drobne kamyki. Koła wznoszą zanieczyszczenia z asfaltu, a te trafiają wprost do kanałów dolotowych. Skutki dostania się brudu do wnętrza silnika mogą być poważne. Regularna wymiana filtra powietrza jest więc nie tylko wskazana, ale nawet konieczna.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku samochodów ciężarowych i niektóre terenówek, gdzie wlot do filtra umiejscowiony jest na dachu, a rura dolotowa schodzi w dół po zewnętrznej stronie kabiny. Te filtry są znacznie większe, niż filtry w pojazdach osobowych, a specyficzne usytuowanie filtra podyktowane jest brodzeniem w wodzie i błocie – układ dolotowy musi mieć niezakłócony dopływ powietrza.

W powietrzu, które dostaje się do silnika, pyłów może być zaskakująco dużo. Znaczenie ma tu tak zwany stopień sprężania. Najkrócej mówiąc – chodzi o ilość dostarczonego powietrza w stosunku do ilości podawanego paliwa. W dieslach przeciętnie jest to wartość 14:1. To znaczy, że na każdy 1 kg paliwa potrzeba aż 14 kg powietrza. W silnikach benzynowych jest to zazwyczaj nieco mniej. Wniosek jest prosty – im więcej powietrza, tym więcej zanieczyszczeń musi zgarnąć filtr. 

Przeczytaj też: Wymiana amortyzatorów. Cena i objawy zużycia

wymiana-filtra-powietrza

Co ile wymieniać filtr powietrza i jak sprawdzić, czy jest zużyty?

Dowiedziałeś się już, jak trudną pracę ma do wykonania filtr powietrza. Co ile wymiana tej części będzie konieczna? Jak każdy element eksploatacyjny ma on ograniczoną żywotność. Na jego zużycie wpływ mają różne czynniki. Głównym jest środowisko, w jakim samochód zazwyczaj się porusza.

Wymiana filtra powietrza powinna być wykonywana maksymalnie co 30 tys. kilometrów lub najrzadziej raz w roku. Dotyczy to nawet najlepszych na rynku produktów. Jeżeli poruszasz się w trudnym dla pojazdu środowisku, gdzie występuje duże zanieczyszczenie i zapylenie powietrza, to zalecana jest częstsza wymiana filtra powietrza. Cena tego elementu nie jest wysoka, tak więc dwukrotna wymiana w ciągu roku nie obciąży domowego budżetu.

A jak dowiedzieć się, czy nadszedł czas na wymianę? Sprawdzenie stopnia zużycia filtra powietrza jest banalnie proste. Zwykle jest on umiejscowiony w skrzynce pod maską. Odpięcie wieka zajmuje kilka sekund, a filtr po prostu się wyjmuje. Producenci nie bez powodu stosują jasne kolory materiałów filtrujących. To znacząco ułatwia oględziny i podjęcie decyzji o wymianie. 

Samo zanieczyszczenie to nie jedyne, przed czym należy się bronić. Filtr powietrza chłonie wilgoć, szczególnie podczas dużych opadów lub wjechania w głęboką kałużę. Mokry filtr powietrza, w skrajnych przypadkach, może przepuścić wodę do silnika, a skutki mogą być drogie w naprawie. 

Wymiana filtra powietrza. Czym grozi brak wymiany?

Skutkiem braku wymiany będzie zapchany filtr powietrza. Objawy są natychmiast zauważalne w postaci spadku mocy auta, wyższym spalaniu lub nierównej pracy silnika. Do silnika dopływa mniejsza dawka powietrza i proporcje mieszanki są nieprawidłowe. Nie da się tego objawu nie zauważyć. 

W skrajnych przypadkach samochód może w ogóle nie odpalić. Trudno mówić wtedy o zanieczyszczeniu, gdyż jest to już stuprocentowa niedrożność układu dolotowego. Oznacza to, że właściciel pojazdu nie wymieniał filtra powietrza od dobrych kilku lat lub układ dolotowy zaciągnął potężną ilość brudu czy nawet błota.

wymiana-filtra-powietrza

Brak wymiany może być bardziej kosztowny. Brud, który dostaje się do wnętrza cylindra, uszkadza jego powierzchnię oraz inne współpracujące elementy. Doprowadza to do skrócenia żywotności silnika. Koszty ewentualnego remontu są wielokrotnie wyższe, niż wymiany filtra. 

Wymiana filtra powietrza. Cena i gdzie najlepiej to zrobić?

Wymianę filtra powietrza można przeprowadzić podczas serwisu olejowego. Często wraz z nim wymieniane są też pozostałe filtry – paliwa, oleju oraz kabinowe. Jest to bardzo bezpieczne i ekonomiczne rozwiązanie. Dzięki regularnym wymianom filtr powietrza jest stosunkowo świeży, a termin kolejnej wymiany znany. Mechanikowi zajmie to dosłownie chwilę. Jeśli zdecydujesz się na wymianę filtra w warsztacie lub ASO, to za taką usługę zapłacisz od około 100 zł. 

Wymiana filtra powietrza jest czynnością bardzo prostą, dlatego można też wykonać ją samodzielnie. Nie potrzeba do niej ani narzędzi, ani warsztatu. Wystarczy zdjąć wieko obudowy filtra, wyjąć stary i włożyć nowy. Należy jednak uważać, żeby nie zanieczyścić nowego filtra powietrza. Najlepiej, aby przed wyjęciem starego przyjrzeć się temu, jak był włożony. Zazwyczaj nie ma z tym problemu, gdyż filtry powietrza mają stosunkowo proste kształty. Wymiana potrwa kilka sekund. 

Ceny filtrów powietrza wahają się od około 20 zł. Koszt uzależniony jest od rodzaju pojazdu oraz producenta produktu. Nietrudno znaleźć filtry kosztujące nawet 500 zł! Są to już wkłady renomowanych marek, dedykowane do samochodów premium i luksusowych. W tej samej cenie można kupić także typowo sportowe filtry. Są one dokładniej wykonane i jeszcze bardziej nastawione na prawidłowy przepływ dużej ilości powietrza. Są też jednym z elementów, mających podnieść moc w samochodzie.

Sprawdź także: Wymiana płynu chłodniczego. Instrukcja krok po kroku

wymiana-filtra-powietrza

Filtr powietrza w samochodzie. Kilka słów na koniec

Dowiedziałeś się już, jak ważna jest wymiana filtra powietrza. Cena tego elementu jest stosunkowo niska, a sama czynność prosta i szybka. Równie istotne jest to, co ile wymieniać filtr powietrza. Stosowanie się do zalecanego czasu pracy filtra sprawi, że jazda będzie przyjemna. 

Ważne, abyś nie dał się zaskoczyć na trasie przez zapchany filtr powietrza.  Zapoznaj się z naszym pakietem Auto Assistance, dostępnym w aż trzech wariantach, a żadna niespodzianka na drodze nie będzie Ci straszna. W razie awarii, kradzieży czy wypadku zorganizujemy holowanie, pokryjemy koszty parkowania do 2 dni, dostarczymy paliwo, a jeśli to możliwe – naprawimy usterkę na miejscu zdarzenia. 

Skorzystaj z naszego kalkulatora, a w mniej niż 60 sekund poznasz koszt polisy!

Wybrany wariant ubezpieczenia Auto Assistance dostępny w LINK4 tylko w pakiecie z OC lub OC/AC. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21