Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Jak sprawdzić, czy auto ma OC? Wyjaśnia ekspert

Czas czytania: 4 min. 36 sek.

Zastanawiasz się jak sprawdzić, czy auto ma OC, ponieważ jesteś zainteresowany jego zakupem? A może brałeś udział w kolizji i chcesz wiedzieć, czy sprawca ma ważne ubezpieczenie? W dzisiejszym artykule poznasz skuteczne metody na to, by zawsze wiedzieć, czy dane auto ma ważne ubezpieczenie OC.

Spis treści:
1. Dlaczego i kiedy warto sprawdzić OC pojazdu?
2. Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?
3. Jakie korzyści daje posiadanie aktualnego OC?
4. Teraz już wiesz, jak sprawdzić ubezpieczenie pojazdu!

Według szacunków UFG, w Polsce około 90 tysięcy pojazdów porusza się po drodze bez ważnej polisy OC. Co prawda jest to mniej niż jeden procent wszystkich aut, jednak nadal stanowi to poważny problem. Jeśli osoba nieubezpieczona spowoduje wypadek, może nie być w stanie pokryć strat. A Ty jako poszkodowany będziesz musiał dochodzić swoich praw w sądzie. Dlatego też warto wiedzieć, jak szybko i skutecznie sprawdzić status ubezpieczenia konkretnego pojazdu.

Dlaczego i kiedy warto sprawdzić OC pojazdu?

Wiele razy słyszy się maksymę, że na drodze należy ufać tylko sobie. Dotyczy ona nie tylko zachowania się innych kierowców podczas jazdy. Sprawdza się w sytuacji, gdy inny kierowca spowoduje kolizję, a Ty będziesz poszkodowany. Nie warto też przesadnie ufać sprzedającemu używane auto, którego tak naprawdę nie znasz, który twierdzi, że ma ważne ubezpieczenie samochodu. Jak sprawdzić, czy mówi prawdę, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Powodów, by nie ufać sprzedawcy, jest kilka. Po pierwsze możesz zostać oszukany. Czy to podczas kupowania samochodu, czy też wymiany informacji po stłuczce, gdy zdecydujesz się nie wzywać policji. W takich sytuacjach sprawca lub sprzedający może zataić przed Tobą informację o braku ważnej polisy OC. W przypadku stłuczki, by uniknąć odpowiedzialności i mandatu za brak polisy. Natomiast w przypadku sprzedaży, może zależeć mu na szybkim zbyciu pojazdu, by nie wykupywać kolejnej polisy OC.

Po drugie, poruszanie się autem bez ważnej polisy OC, może oznaczać dla Ciebie spore wydatki. Na przykład, gdy kupisz pojazd z nieważnym ubezpieczeniem i trafisz na kontrolę drogową, otrzymasz mandat. W zależności od czasu, jaki auto porusza się bez OC, kara finansowa może wynieść od 1200, aż do 6 tysięcy złotych.

Z jeszcze większymi kosztami możesz się liczyć, gdy sprawca kolizji jest nieubezpieczony. Teoretycznie otrzymasz odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jednak może to trwać długo lub może okazać się, że ustalenie sprawcy jest trudne. W takim przypadku możesz zostać zmuszony do samodzielnego naprawienia szkód i poniesienia związanych z tym kosztów.

Podsumowując: pamiętaj, by zawsze sprawdzić, czy dany pojazd ma ważną polisę OC. Jest to ważne zwłaszcza w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich to zakup używanego pojazdu od nieznanej osoby. Jeżeli zapomnisz sprawdzić ważność OC, a okaże się, że jest ono nieważne, to nie zarejestrujesz auta, i narażasz się na dotkliwą karę finansową.

Drugi z przypadków to ten, gdy uczestniczyłeś w stłuczce lub innym zdarzeniu losowym, ale nie jesteś jego sprawcą. Jeżeli nie wezwiesz policji, o tym, że polisa OC jest nieważna, możesz dowiedzieć się dopiero w trakcie zgłaszania szkody. W takim momencie Twoje kłopoty staną się jeszcze większe. Dlatego, najlepiej jest na miejscu sprawdzić, czy OC danego pojazdu jest ważne. A, jak sprawdzić, czy auto ma OC bez laptopa pod ręką? O tym przeczytasz w dalszej części naszego artykułu.

Zobacz także: Wypowiedzenie OC – co powinno zawierać i jak je wysłać?

jak-sprawdzic-czy-auto-ma-oc

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

Współczesna technika ułatwia nam wiele codziennych zadań. To, co kiedyś wymagało wizyty w urzędzie, wypełniania wniosków oraz stania w kolejkach, teraz możemy załatwić we własnym domu, czy też korzystając ze smartfona. Dotyczy to także sprawdzenia, czy ubezpieczenie danego pojazdu jest aktualne. Do wyboru w tej chwili masz dwie metody.

Pierwsza z nich to skorzystanie z takich stron internetowych jak www.ufg,pl, czy też www.historiapojazdu.gov.pl. Druga polega na skorzystaniu z aplikacji przeznaczonych na smartfony oraz inne urządzenia mobilne.  Są to między innymi Na wypadek, czy też UFG Kup Auto

Jak sprawdzić ubezpieczenia auta przed jego zakupem

W poszukiwaniu ofert używanych samochodów najczęściej udajemy się na strony specjalistycznych portali. W znajdujących się tam ogłoszeniach znaleźć można wiele ciekawych informacji, ale nigdy nie masz pewności, iż dany pojazd jest ubezpieczony. Jeżeli bardzo zainteresowany jesteś zakupem, możesz oczywiście pojechać na miejsce i zobaczyć dokumenty, jednak nie zawsze istnieje taka możliwość. Na przykład, gdy interesujące Cię auto znajduje się na drugim końcu Polski.

Jednak dzięki Internetowi możesz sprawdzić, czy dany pojazd jest ubezpieczony. Służą do tego dwie strony internetowe. Pierwsza z nich to www.ufg.pl. Procedura postępowania jest bardzo prosta. Wystarczy znać numer rejestracyjny lub VIN auta, by po kilku chwilach wiedzieć, czy auto jest ubezpieczone, czy też nie. Druga strona, czyli www.historiapojazdu.gov.pl działa podobnie, z tym iż potrzebne jest więcej danych. Chodzi o numer VIN, numer rejestracyjny oraz datę pierwszej rejestracji auta.

A co w przypadku, gdy oglądasz samochód i nie ufasz sprzedawcy? W takim przypadku możesz skorzystać z aplikacji UFG Kup Auto. Dostępna jest ona na Androida oraz iOS. Czyli na najpopularniejsze systemu mobilne. Działa bardzo podobnie jak wspomnienia wyżej strona. Dodatkowo oferuje ona kilka przydatnych funkcji takich jak na przykład auto uzupełnienie umowy sprzedaży-kupna po zeskanowaniu kodu QR z dowodu rejestracyjnego.

jak-sprawdzic-czy-auto-ma-oc

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony w razie stłuczki

A co gdy nie masz dostępu do komputera, a jesteś uczestnikiem wypadku lub innego zdarzenia drogowego? Jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone w takim przypadku? Służy do tego celu aplikacja „na Wypadek”, którą warto mieć w swoim telefonie. Gdy w trasie przydarzy Ci się stłuczka, możesz szybko sprawdzić dane dotyczące ubezpieczenia sprawcy, a nawet wypełnisz za jej pomocą zgłoszenie szkody, gdyż ma ona wbudowany szablon takiego dokumentu.

Wiesz już jak sprawdzić ubezpieczenie pojazdu, gdy zastanawiasz się nad jego kupnem oraz wtedy, gdy jesteś poszkodowany w stłuczce lub wypadku. Wiedza ta może przydać się Tobie lub Twoim bliskim w każdej chwili. Nawet w przypadku zarysowania auta na parkingu, czy też najechania na tył Twojego auta. W sytuacjach takich najczęściej nie wzywa się policji, a kierowcy wymieniają się tylko informacjami.

Jakie korzyści daje posiadanie aktualnego OC?

OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, to jasne. Dlaczego tak jest? Jakie korzyści daje ważna polisa OC? Przede wszystkim zapewnia Ci ochronę w zakresie odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli będziesz sprawcą kolizji, w wyniku której dojdzie do strat materialnych, lub ktoś zostanie ranny, to dzięki polisie OC, to nie Ty z własnej kieszeni płacisz odszkodowanie i pokrywasz koszty naprawy uszkodzonych aut. To zadanie Twojego ubezpieczyciela. Bez polisy OC, nie jest to możliwe.

Przeczytaj również: Kiedy kierowcy grozi kara za brak OC? Wyjaśnia ekspert!

jak-sprawdzic-czy-auto-ma-oc

Teraz już wiesz, jak sprawdzić ubezpieczenie pojazdu!  

Mamy nadzieję, że dzięki temu krótkiemu poradnikowi wiesz jak sprawdzić OC pojazdu, który zamierzasz kupić. Dowiedziałeś się także, dlaczego należy mieć wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Pamiętaj, że gdy już kupisz swój nowy samochód, możesz go ubezpieczyć w LINK4. Oferujemy wiele ciekawych polis, dzięki którym zabezpieczysz siebie, swoich bliskich oraz twój pojazd na wypadek wielu nieprzewidzianych zdarzeń na drodze.

Sprawdź też: Ubezpieczenie samochodu od uszkodzenia przez osoby trzecieOC Honda 

Nie czekaj, odwiedź stronę LINK4.pl i wybierz polisę dla Ciebie! Sprawdź również kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21