Wymiana linki hamulca ręcznego. Instrukcja krok po kroku
Sprawne hamulce to bez wątpienia jeden z filarów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Ręczny unieruchamia pojazd nie tylko w trakcie poruszania się, ale także podczas postoju. Dla jego sprawnego funkcjonowania niekiedy potrzebna jest wymiana linki hamulca ręcznego.
Spis treści:
1. Wymiana linki hamulca ręcznego. Kiedy należy ją zrobić?
2. Jak wymienić linkę hamulca ręcznego? Instrukcja krok po kroku
3. Ile kosztuje wymiana linki hamulca ręcznego u specjalisty?
4. Wymiana linki hamulca ręcznego. Kilka słów na koniec
Hamulec ręczny to rozwiązanie o stosunkowo prostej konstrukcji. Cały mechanizm oparty jest na lince, która zaciągana jest najczęściej przez ręczną dźwignię. Jej podciągnięcie prowadzi do zaciśnięcia hamulców na tarczy (lub blokowania bębnów). Czy wymiana linki hamulca ręcznego musi odbywać się regularnie? Jak ją przeprowadzić? Ile kosztuje wymiana linki hamulca ręcznego? Tego dowiesz się z dalszej części tekstu.
Wymiana linki hamulca ręcznego. Kiedy należy ją zrobić?
Gdy chodzi o regularne wydatki związane z eksploatacją samochodu, na myśl przychodzą przede wszystkim wymiany filtrów czy olejów. Gdy mowa o hamulcach, pamięta się przede wszystkim o wymianie klocków czy tarcz. Jednak warto mieć na uwadze, że niekiedy niezbędna jest także wymiana linek hamulca ręcznego.
Ręczny to bardzo istotny element samochodu. To właśnie on odpowiada za unieruchomienie pojazdu podczas postoju. Ma on za zadanie zabezpieczenie pojazdu przed jego samoczynnym zjechaniem czy przepchnięciem przez osobę trzecią. Nie dziwi zatem, że hamulec ręczny jest sprawdzany podczas okresowego badania technicznego, które jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu.
Może zdarzyć się, że hamulec po prostu nie jest w stanie unieruchomić pojazdu. Niekiedy z kolei… ręczny nie odpuszcza, przez co niemożliwa jest jakakolwiek podróż samochodem. Bywa tak np. wtedy, gdy osłona linki ulegnie uszkodzeniu, przez co sama linka ulegnie korozji lub zanieczyszczeniu. W miesiącach zimowych pojawia się także ryzyko zamarznięcia hamulca ręcznego.
Pozostaje jednak pytanie – kiedy niezbędna jest wymiana linki hamulca ręcznego? Należy to zrobić, gdy zaczną pojawiać się problemy z tym układem. Jeżeli np. odczuwasz, że hamulce w pełni się nie blokują po zaciągnięciu dźwigni albo gdy zauważasz, że po zwolnieniu dźwigni, wcale nie luzuje ona w pełni kół. Zerwana linka hamulca ręcznego także może się przytrafić – i wówczas bez wątpienia konieczne jest założenie nowej.
Pamiętaj, że nie zawsze potrzebna jest wymiana linek hamulca ręcznego. Na początku warto ją spróbować po prostu wyregulować. Jeżeli to nie pomoże – dopiero wtedy należy zdecydować się na wymianę linki. Oczywiście, gdy została zerwana linka hamulca ręcznego – jedynym rozwiązaniem jest wymiana na nową.
To również może Cię zainteresować: Skrzynia dwusprzęgłowa. Omawiamy jej wady i zalety
Jak wymienić linkę hamulca ręcznego? Instrukcja krok po kroku
Wymiana linki hamulca ręcznego wbrew pozorom nie jest szczególnie prostym zadaniem. Jest to związane z faktem, że konieczne jest działanie nie tylko wewnątrz kokpitu, ale także pod samochodem. Ile trwa wymiana linki hamulca ręcznego i jakie kroki należy wykonać?
W pierwszym kroku należy zdemontować osłonę dźwigni hamulca ręcznego (która często połączona jest z osłoną dźwigni zmiany biegów). Znajduje się ona w kokpicie. Jest to konieczne do tego, aby poluzować linkę hamulca ręcznego. Należy to zrobić przy użyciu odpowiedniego klucza.
Następnie należy unieść samochód i zdemontować tylne koła. Po tym kroku trzeba odpiąć linki hamulca ręcznego z zacisku. W przypadku samochodu wyposażonego w hamulce bębnowe należy zdemontować bębny, a następnie poluzować linkę ze szczęki. W kolejnym kroku trzeba zdemontować linkę. To, w jaki sposób przebiega ta czynność, zależy od rodzaju mocowań w Twoim aucie. Dlatego też dokładnie przyjrzyj się, w jaki sposób zamocowana jest linka w konkretnym przypadku i nie rób niczego na siłę. Po zdjęciu zacisków – po prostu wysuń linkę.
To jednak tylko pierwsza część naprawy. Gdy już zdemontujesz linkę – należy zainstalować nową. W tym celu należy wykonać wszystkie powyższe kroki w odwrotnej kolejności. Najpierw przeprowadź linkę od dźwigni hamulca ręcznego. Potem przy pomocy mocowań zaczep je do podwozia. Następnie nałóż linkę ręcznego na zaciski.
To wciąż nie koniec. Prawidłowo przeprowadzona wymiana linki hamulca ręcznego wymaga jeszcze jego ustawienia. W końcu trzeba zadbać o to, aby pociągając za dźwignię, koła blokowały się w odpowiedni sposób. Regulacja hamulca ręcznego nie jest szczególnie trudna. Należy regulować jej stopień napięcia w kokpicie – przy dźwigni. W tym celu należy odpowiednio dokręcić śrubę.
Poprawnie przeprowadzona regulacja hamulca ręcznego oznacza, że na pierwszym stopniu koło da się jeszcze obracać. Na drugim powinno być to już niemożliwe. Z kolei na trzecim – powinno być ono całkowicie zablokowane – co oznacza, że ręczny jest zaciągnięty w pełni.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Ile kosztuje wymiana linki hamulca ręcznego u specjalisty?
Wymiana linki hamulca ręcznego to czynność, której zdecydowanie nie warto przekładać. Jednak nie każdy ma odpowiednie narzędzia, predyspozycje i chęci, żeby wykonywać taką naprawę samodzielnie. Zatem ile kosztuje wymiana linki hamulca ręcznego? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.
Mniej więc wiesz już, jak przebiega wymiana linki hamulca ręcznego. Cena takiej usługi może jednak różnić się w zależności od konkretnego samochodu. Ponieważ w zależności od modelu, przebieg tej naprawy – a przy tym koszt wymiany linki ręcznego – może wyglądać nieco inaczej. W przypadku, gdy dostęp do niektórych części jest utrudniony – koszt robocizny może oczywiście wzrosnąć.
Ile kosztuje specjalistyczna wymiana linki hamulca ręcznego? Cena – z uwzględnieniem informacji zaprezentowanych powyżej – może wahać się od 100 do 250 zł. Czy to dużo? Warto uświadomić sobie, ile trwa wymiana hamulca ręcznego u specjalisty. Dla niego jest to przeważnie kwestia 1-2 godzin. Samodzielna naprawa – w przypadku mniejszego doświadczenia – może potrwać nawet cały dzień.
Koszt wymiany linki ręcznego uwzględnia także konieczność posiadania odpowiednich kluczy, śrubokrętów, podnośnika itd. W związku z tym – zdecydowanie najlepiej powierzyć wykonanie takiej czynności specjalistom.
Zobacz również: Wymiana klocków hamulcowych. Jak często należy ją przeprowadzać?
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Wymiana linki hamulca ręcznego. Kilka słów na koniec
Dobrze jest wiedzieć, że wymiana linki hamulca ręcznego to naprawa, która może przydać się zarówno w nowym, jak i starszym samochodzie. Sprawy bezpieczeństwa technicznego pojazdu są oczywiście niezwykle istotne. To właśnie od nich zależy sprawność auta. Każdy właściciel powinien zadbać o to, aby taka sprawność była jak najwyższa. Jednak to nie wszystko – trzeba pamiętać także o innych rzeczach, aby móc czuć się bezpiecznie podczas podróżowania.
Gdy już zadbasz m.in. o hamulce, stan jednostki napędowej czy zawieszenie to… ubezpiecz auto! Kalkulator w LINK4 pozwoli Ci szybko określić wysokość składki m.in. za polisę OC. Pamiętaj, że takie ubezpieczenie jest niezbędne, aby móc poruszać się po drogach. Każdy właściciel powinien także pamiętać, chociażby o konieczności zachowania ciągłości w OC.
Jednak polisa odpowiedzialności cywilnej to nie wszystko. Warto zapoznać się także z ofertą ubezpieczeń Autocasco, które chronią auto przed skutkami zniszczenia czy kradzieży. Na uwagę zasługuje także Assistance. Taka polisa zapewnia Ci ochronę w przypadku awaryjnych sytuacji na drodze. Wówczas wystarczy tylko skontaktować się z ubezpieczycielem, aby móc liczyć np. na zorganizowanie auta zastępczego czy holowanie do warsztatu.
Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.
Ubezpieczenie Autocasco lub wybrany wariant Ubezpieczenia Assistance w LINK4 dostępny tylko w pakiecie z OC, lub OC/AC. Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20